Lenovo Ideapad 110 Laptop comes with price of Rs. 25999. This 14 in laptop comes with DOS Operating System installed. Lenovo Ideapad 110 Laptop is powered by 6th Gen Intel Core i3-6006U processor with Intel HD Graphics 520 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 1 TB Hard Drive Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 25999.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3-6006U |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 520 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 35087/- |
The utility of this model is Everyday Use. It comes with DOS (64-bit) installed. This laptop weighs 2.1 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
Lenovo Ideapad 110 Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has HD TN GL (Slim) Display.
The processor in this model is 6th Gen Intel Core i3-6006U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Ideapad 110 Laptop comes with Intel HD Graphics 520 GPU.



1 TB worth of HDD space is available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in the laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 b/g/n Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is display size of Lenovo Ideapad 110 Laptop?
A. Lenovo Ideapad 110 Laptop has display size of 14 in.
Q. What is display resolution of Lenovo Ideapad 110 Laptop?
A. This model comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of Lenovo Ideapad 110 Laptop?
A. This model comes with ~ 112 PPI.
Q. What is display type of this model?
A. It comes with LED display.
Q. Does Lenovo Ideapad 110 Laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with DOS (64-bit).
Q. What is hard disk capacity of Lenovo Ideapad 110 Laptop?
A. It comes with 1 TB HDD.
| Name | Lenovo Ideapad 110 Laptop |
| General | OS: DOS,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD Graphics 520 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,Multi Card Reader |
| Input | 0.3 MP Camera,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive |