Lenovo Ideapad 110 Laptop comes with price of Rs. 25990. This 15.6 in laptop comes with DOS Operating System installed. The processor in this model is 7th Gen AMD APU Dual Core A9 7th Gen A9-9400 with Integrated AMD Graphics Graphics Card. Lenovo Ideapad 110 Laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this model are 8 GB RAM and 15.6 in Display Size which are best available in this price range. Along with this, it also has 1 TB Hard Drive Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 25990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD APU Dual Core A9 7th Gen A9-9400 |
| Graphics Card | Integrated AMD Graphics |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 25990/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this model is DOS . The dimensions of the laptop are 377 x 264 x 229 mm (height x width x thickness) and weighs 2.2 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with HD LED Backlit Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Lenovo Ideapad 110 Laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is 7th Gen AMD APU Dual Core A9 7th Gen A9-9400 which is clocked at . Along with this, Lenovo Ideapad 110 Laptop has Integrated AMD Graphics GPU.





1 TB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in Lenovo Ideapad 110 Laptop.
The connectivity options for this laptop are Yes Ethernet, IEEE 802.11ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of Lenovo Ideapad 110 Laptop?
A. Lenovo Ideapad 110 Laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is warranty period of this model?
A. Lenovo Ideapad 110 Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.2 kg.
Q. What is display size of Lenovo Ideapad 110 Laptop?
A. Lenovo Ideapad 110 Laptop has display size of 15.6 in.
Q. Which operating system Lenovo Ideapad 110 Laptop comes with?
A. Lenovo Ideapad 110 Laptop comes with DOS.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. Lenovo Ideapad 110 Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad 110 Laptop?
A. Lenovo Ideapad 110 Laptop is powered by AMD APU Dual Core A9 7th Gen A9-9400 7th Gen processor.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Lenovo Ideapad 110 Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
| Name | Lenovo Ideapad 110 Laptop |
| General | OS: DOS,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD APU Dual Core A9 7th Gen,Dual Core,Integrated AMD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.3 MP Camera,, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive |