Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6007YIN Laptop comes with price of Rs. 29990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 4th Gen Intel Celeron processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6007YIN Laptop has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 17.9 mm Thickness which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 29990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 29990/- |
The utility of this model is Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This model comes with 11351.351351 mAH battery. The laptop weighs 1.3 kg and measures 325.3 x 216.5 x 17.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
This model comes with TN. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6007YIN Laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 135 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 250nits , 45% NTSC.
The processor in this laptop is 4th Gen Intel Celeron which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6007YIN Laptop has Intel Integrated UHD GPU.



This model comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are 11ac 2x2 Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display type of Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6007YIN Laptop?
A. This laptop comes with TN display.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop comes with 42 Wh.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6007YIN Laptop?
A. Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6007YIN Laptop is powered by Intel Celeron 4th Gen processor.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display density of Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6007YIN Laptop?
A. Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6007YIN Laptop comes with ~ 135 PPI.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6007YIN Laptop are 325.3 x 216.5 x 17.9 mm.
Q. Which operating system Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6007YIN Laptop comes with?
A. Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6007YIN Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
| Name | Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6007YIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 135 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.3 MP Camera,Yes,Inbuilt Microphone,42 Wh mWh |