Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6009LIN Laptop comes with price of Rs. 42992. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6009LIN Laptop is 4th Gen Intel Celeron with Intel Integrated UHD Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 42992.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 24789/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 26990/- |
It is meant for Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This model comes with 11351.351351 mAH battery. The dimensions of the laptop are 325.3 x 216.5 x 17.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.3 kg. This model comes with 1 year warranty.
This model comes with TN. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 135 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 250nits , 45% NTSC.
It is powered by 4th Gen Intel Celeron processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel Integrated UHD GPU.




This model comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are 11ac 2x2 Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6009LIN Laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 135 PPI.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 325.3 x 216.5 x 17.9 mm.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6009LIN Laptop?
A. The processor in Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6009LIN Laptop is Intel Celeron 4th Gen.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.3 kg.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What kind of display Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6009LIN Laptop has?
A. It comes with TN display.
Q. Does Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6009LIN Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
| Name | Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6009LIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 135 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.3 MP Camera,Yes,Inbuilt Microphone,42 Wh mWh |