Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6009TIN Laptop comes with price of Rs. 28790. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 4th Gen Intel Celeron processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 17.9 mm Thickness which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 28790.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 28790/- |
| Croma | 80 | Rs. 36990/- |
The utility of this model is Performance. This model has Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 12702.702703 mAH battery. This model weighs 1.3 kg and measures 325.3 x 216.5 x 17.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6009TIN Laptop comes with TN. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 135 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 250nits , 45% NTSC.
The processor in this model is 4th Gen Intel Celeron which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel Integrated UHD GPU.




Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6009TIN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are 11ac 2x2 Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6009TIN Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Celeron 4th Gen.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. Does Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6009TIN Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.3 kg.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 135 PPI.
Q. How much RAM Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6009TIN Laptop has?
A. Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6009TIN Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is warranty period of this model?
A. Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6009TIN Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What kind of display this laptop has?
A. This model comes with TN display.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. Which GPU powers Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6009TIN Laptop?
A. This Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.
| Name | Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 82V6009TIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 135 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Yes,Inbuilt Microphone,47 Wh mWh |