Lenovo G50-80 Notebook comes with price of Rs. 29697. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with DOS Operating System installed. The processor in the laptop is 5th Gen Intel Core i3 (5th Gen) 5005U with ATI EXO PRO R5 M330 Graphics Card. Lenovo G50-80 Notebook has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 16 GB.
✓ The highlights of this model are 15.6 in Display Size and 4 Cells Battery Cells which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 29697.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 (5th Gen) 5005U |
| Graphics Card | ATI EXO PRO R5 M330 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 29697/- |
It is meant for Everyday Use. This model comes with Free DOS installed. This laptop comes with 4 cell battery and 45 W AC Adapter. It weighs 2.5 kg and measures 384 x 265 x 25 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
This model comes with HD TN Glare Flat Display. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Lenovo G50-80 Notebook is .
This Laptop is powered by 5th Gen Intel Core i3 (5th Gen) 5005U processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo G50-80 Notebook has ATI EXO PRO R5 M330 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.




There is 1 TB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 16 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 100/1000BASE-T Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM Lenovo G50-80 Notebook has?
A. Lenovo G50-80 Notebook comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What is display size of this model?
A. This model comes with display size of 15.6 in.
Q. What is hard disk capacity of Lenovo G50-80 Notebook?
A. Lenovo G50-80 Notebook comes with 1 TB HDD.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 384 x 265 x 25 mm.
Q. Does Lenovo G50-80 Notebook has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What kind of display Lenovo G50-80 Notebook has?
A. It comes with HD TN Glare Flat Display display.
Q. Which operating system Lenovo G50-80 Notebook comes with?
A. It has Free DOS.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.5 kg.
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by ATI EXO PRO R5 M330 GPU.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
| Name | Lenovo G50-80 Notebook |
| General | OS: DOS,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches |
| Processor | Intel Core i3 (5th Gen),Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,2 GB, ATI EXO PRO R5 M330 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.3 MP Camera,Yes,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |