Lenovo Essentail G510 Laptop comes with price of Rs. 39999. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo Essentail G510 Laptop is Intel Core i5 4200M with Intel HD Graphics 4600 Graphics Card. this model has 500 GB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlights of this model are 15.6 in Display Size, 6 Cells Battery Cells and 3 years Warranty Time which are great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 39999.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 4200M |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 4600 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 39999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 53330/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 8 (64-bit). This model has 6 cell battery and 65 W AC Adapter. The laptop weighs 2.6 kg and measures 377 x 250 x 34 mm (height x width x thickness). It comes with 3 years warranty.
This model comes with HD LED Glare Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in this model is Intel Core i5 4200M which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel HD Graphics 4600 GPU.





500 GB worth of HDD space is available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in Lenovo Essentail G510 Laptop which can be upgraded to 8 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100M LAN Ethernet, IEEE 802.11g/n Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of Lenovo Essentail G510 Laptop?
A. This laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. It comes with 500 GB HDD.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.6 kg.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with Intel HD Graphics 4600 GPU.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Does Lenovo Essentail G510 Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display type of Lenovo Essentail G510 Laptop?
A. It comes with HD LED Glare Display display.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 3 years warranty.
| Name | Lenovo Essentail G510 Laptop |
| General | OS: Windows 8,Everyday Use,2 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,3 MB Cache,Intel HD Graphics 4600 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.3 MP Camera,Yes,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,6 Cell Battery |