Lenovo E41-55 AMD Laptop comes with price of Rs. 29990. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. Lenovo E41-55 AMD Laptop is powered by AMD Athlon Pro processor with AMD Radeon Graphics Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is ~ 157 PPI Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 29990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Athlon Pro |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
Lenovo E41-55 AMD Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 29990/- |
This laptop is meant for Everyday Use. It has Windows 11 (64-bit) installed. The laptop weighs 1.59 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
Lenovo E41-55 AMD Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. Lenovo E41-55 AMD Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch).
Lenovo E41-55 AMD Laptop is powered by AMD Athlon Pro processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It has AMD Radeon Graphics GPU.



There is 1 TB HDD Space available in Lenovo E41-55 AMD Laptop. There is 8 GB RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by AMD Radeon Graphics GPU.
Q. What is display density of Lenovo E41-55 AMD Laptop?
A. It comes with ~ 157 PPI.
Q. What is warranty period of this model?
A. Lenovo E41-55 AMD Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop has Windows 11 (64-bit).
Q. What is display type of this laptop?
A. Lenovo E41-55 AMD Laptop comes with LED display.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Lenovo E41-55 AMD Laptop comes with 8 GB RAM.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What is display size of this laptop?
A. Lenovo E41-55 AMD Laptop has display size of 14 in.
| Name | Lenovo E41-55 AMD Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | AMD Athlon Pro,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon Graphics |
| Memory | 8 GB,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone |