Lenovo E41-45 82BF000NIN Laptop comes with price of Rs. 25495. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo E41-45 82BF000NIN Laptop is AMD APU A6 with AMD Radeon R5 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 1920 x 1080 pixels Display Resolution which is best available in this price range. Along with this, this laptop also packs some more great features like 1 TB Hard Drive Size and 6 Cells Battery Cells. You can buy this product at Amazon for Rs. 25495.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | AMD APU A6 |
| Graphics Card | AMD Radeon R5 |
Lenovo E41-45 82BF000NIN Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 25495/- |
The utility of this laptop is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). It has 6 cell battery. This model weighs 2.45 kg and measures 355 x 235 x 23 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
This laptop comes with LED . The laptop has a screen size of 14 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has HD LED Backlit Display.
The processor in Lenovo E41-45 82BF000NIN Laptop is AMD APU A6 which is clocked at and has 1 MB Cache Memory. Along with this, It comes with AMD Radeon R5 GPU.
1 TB worth of HDD space is available in Lenovo E41-45 82BF000NIN Laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of Lenovo E41-45 82BF000NIN Laptop?
A. This laptop weighs 2.45 kg.
Q. Which processor powers Lenovo E41-45 82BF000NIN Laptop?
A. The processor in this model is AMD APU A6.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 112 PPI.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Lenovo E41-45 82BF000NIN Laptop are 355 x 235 x 23 mm.
Q. What is display resolution of this model?
A. Lenovo E41-45 82BF000NIN Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display size of Lenovo E41-45 82BF000NIN Laptop?
A. Lenovo E41-45 82BF000NIN Laptop has display size of 14 in.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with AMD Radeon R5 GPU.
Q. What kind of display Lenovo E41-45 82BF000NIN Laptop has?
A. Lenovo E41-45 82BF000NIN Laptop comes with LED display.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. Lenovo E41-45 82BF000NIN Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop has Windows 10 Home (64-bit).
| Name | Lenovo E41-45 82BF000NIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | AMD APU A6,Dual Core,1 MB Cache,AMD Radeon R5 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,6 Cell Battery |