Lenovo E41-15 Laptop comes with price of Rs. 29499. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by AMD A6-7310 processor. Lenovo E41-15 Laptop has 500 GB HDD. There is 4 GB RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 29499.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 14 in |
| Processor | AMD A6-7310 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 29499/- |
The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Pro (64-bit). The dimensions of the laptop are 320 x 500 x 80 mm (height x width x thickness) and weighs 2.35 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
Lenovo E41-15 Laptop comes with HD LED. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this model is .
The processor in this laptop is AMD A6-7310 which is clocked at and has 2 MB Cache Memory.
500 GB worth of HDD space is available in this laptop. There is 4 GB RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Lenovo E41-15 Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which processor powers Lenovo E41-15 Laptop?
A. This Laptop is powered by AMD A6-7310 processor.
Q. Which operating system Lenovo E41-15 Laptop comes with?
A. Lenovo E41-15 Laptop comes with Windows 10 Pro (64-bit).
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. Lenovo E41-15 Laptop comes with 500 GB HDD.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model comes with display size of 14 in.
Q. What is display type of this model?
A. This model comes with HD LED display.
Q. Does Lenovo E41-15 Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 320 x 500 x 80 mm.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. How much RAM Lenovo E41-15 Laptop has?
A. This model comes with 4 GB RAM.
| Name | Lenovo E41-15 Laptop |
| General | OS: Windows,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches |
| Processor | AMD A6-7310,Quad Core,2 MB Cache |
| Memory | 4 GB,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth |