Lenovo 81F8001CIN Laptop comes with price of Rs. 28173. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is AMD A6-9225 with Integrated Graphics Graphics Card. Lenovo 81F8001CIN Laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 1 TB Hard Drive Size which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 28173.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | AMD A6-9225 |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 28173/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home . The laptop weighs 1.6 kg and measures 323 x 235 x 19 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in. Lenovo 81F8001CIN Laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
Lenovo 81F8001CIN Laptop is powered by AMD A6-9225 processor which is clocked at . Along with this, Lenovo 81F8001CIN Laptop comes with Integrated Graphics GPU.
There is 1 TB HDD Space available in Lenovo 81F8001CIN Laptop. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of Lenovo 81F8001CIN Laptop?
A. This laptop weighs 1.6 kg.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Lenovo 81F8001CIN Laptop are 323 x 235 x 19 mm.
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by Integrated Graphics GPU.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What is display size of Lenovo 81F8001CIN Laptop?
A. It has display size of 14 in.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does Lenovo 81F8001CIN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Which processor powers Lenovo 81F8001CIN Laptop?
A. Lenovo 81F8001CIN Laptop is powered by AMD A6-9225 processor.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. It comes with 1 TB HDD.
| Name | Lenovo 81F8001CIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | AMD A6-9225,Dual Core,Integrated Graphics |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Dolby Audio Speakers,Inbuilt Microphone |