On March 31st, 2025, Lava launched Lava Bold N2 Pro. The Expected cost of this phone is Rs. 9999. The processor in Lava Bold N2 Pro is Unisoc T7250. This mobile has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 15. This phone has 50 MP + Depth Sensor + Macro Triple Rear Camera with LED flash and 5 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 9999.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.67 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + Depth Sensor + Macro Triple |
On March 31st, 2025, Lava launched Lava Bold N2 Pro. Lava Bold N2 Pro will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.9999. Keep checking us for the latest price updates of this phone.
This phone comes with Android 15. This model comes with 5000 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM).
Lava Bold N2 Pro comes with Color IPS Screen and display resolution of 1600 x 720 pixels. The phone has a screen size of 6.67 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 269 PPI (Pixels per inch).
This phone has 50 MP + Depth Sensor + Macro Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Panorama, Portrait, Slow Motion, Timelapse, Audio Note, Beauty, HDR, Night, AI, Filters, QR Scanning, Short Video, Ultra Resolution, Video Mode, Pro Mode.
Lava Bold N2 Pro is powered by Octa Core Unisoc T7250 processor. There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Which operating system Lava Bold N2 Pro comes with?
A. Lava Bold N2 Pro comes with Android 15.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This phone comes with 5000 mAh.
Q. What is usb type of this model?
A. This phone comes with USB-C.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile comes with 3.5 mm audio jack.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with Side fingerprint sensor.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 6.67 in.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 18W.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. Which processor powers Lava Bold N2 Pro?
A. The processor in this mobile is Unisoc T7250.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. Lava Bold N2 Pro has aspect ratio of 20:9.
| Name | Lava Bold N2 Pro |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.67 inches,1600 x 720 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + Depth Sensor + Macro Triple Camera,Auto Focus,Flash,1080p FHD, Video Recording,5 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Unisoc T7250 Chipset,Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 256 GB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack,Dust Resistant |