Karbonn K7 Rock comes with price of Rs. 1600. This model has only 1.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 1600.
| Feature | Value |
| Display | 2.4 in |
|---|---|
| Battery | 3000 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
This mobile is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 1600/- |
This model comes with 3000 mAh Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
This model comes with Color TFT Screen with resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
This model has 1.3 MP Rear Camera.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This model comes with 3000 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display size of this phone?
A. This model comes with display size of 2.4 in.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. It comes with aspect ratio of 4:3.
| Name | Karbonn K7 Rock |
| General | Dual Sim,3000 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 8 GB |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio with Recording |