Jmax Walkie comes with price of Rs. 1090. . This mobile has 32 MB RAM with 32 MB Internal Memory. This phone has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 3000 mAh Battery which is best available in this price range. Along with this, this phone also has 1.3 GHz CPU Speed. You can buy this product at Flipkart for Rs. 1090.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 2.4 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 3000 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This mobile is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.1090. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 1090/- |
This model comes with 3000 mAh Removable . This mobile has Dual Sim with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. It weighs 200 g.
The phone has a screen size of 2.4 in.
There is 0.3 MP Rear Camera in Jmax Walkie.




There is 32 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This model comes with 3000 mAh.
Q. Does Jmax Walkie has fast charging?
A. No, This model doesn't have fast charging.
Q. What is display size of Jmax Walkie?
A. This phone has display size of 2.4 in.
Q. What is price of this mobile?
A. Currently, Jmax Walkie has best price of Rs.1090.
Q. What is the weight of this model?
A. This phone weighs 200 g.
| Name | Jmax Walkie |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,3000 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | 1.3 GHz Processor,32 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid) |
| Connectivity | Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,Torch,3.5mm Headphone Jack |