Jivi JFP 3432 comes with price of Rs. 999. This phone has only 0.3 MP Rear Camera with flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 999.
| Feature | Value |
| Display | 2.4 in |
|---|---|
| Battery | 1500 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
Jivi JFP 3432 is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 1199/- |
This phone has 1500 mAh Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. The phone measures 52.5 x 127 x 10.19 mm (height x width x thickness).
Jivi JFP 3432 comes with Color TFT Screen and display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
This phone has 0.3 MP Rear Camera with Flash.




Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this model are 52.5 x 127 x 10.19 mm.
Q. What is the battery size of Jivi JFP 3432?
A. This mobile has 1500 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display resolution of this model?
A. This mobile comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is usb type of this phone?
A. This mobile comes with microUSB.
Q. What is aspect ratio of Jivi JFP 3432?
A. Jivi JFP 3432 comes with aspect ratio of 4:3.
Q. Does Jivi JFP 3432 has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone has 3.5 mm audio jack.
Q. What is display size of Jivi JFP 3432?
A. Jivi JFP 3432 comes with display size of 2.4 in.
| Name | Jivi JFP 3432 |
| General | Dual Sim,1500 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera,Flash |
| Technical | Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | FM Radio with Recording,3.5mm Headphone Jack |