Itel A100 Pro is new upcoming model from itel. This model might come at a price of Rs. 8999. The processor in this mobile is Unisoc T7100 and it has 3 GB RAM with 65 GB Internal Memory. Itel A100 Pro comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 15 GO . This model has 8 MP Rear Camera without flash along with 5 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 3 GB |
|---|---|
| Display | 6.56 in |
| Internal Memory | 65 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 8 MP |
This mobile will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.8999. Keep checking us for the latest price updates of this model.
This model features Android 15 GO. This phone has 5000 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM).
It comes with Color IPS Screen with resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.56 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 269 PPI (Pixels per inch).
This model has 8 MP Rear Camera. There is 5 MP Front Camera but without Flash.



Itel A100 Pro is powered by Octa Core Unisoc T7100 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 3 GB RAM. The phone comes with 65 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is display resolution of this phone?
A. This phone comes with display resolution of 720 x 1600 pixels.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This phone comes with Android 15 GO.
Q. Which processor powers Itel A100 Pro?
A. This Phone is powered by Unisoc T7100 processor.
Q. Does Itel A100 Pro has fast charging?
A. Yes, This model has 10W.
Q. Does Itel A100 Pro has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with Side fingerprint sensor.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. Itel A100 Pro comes with screen to body ratio of ~ 90%.
Q. What is usb type of this mobile?
A. Itel A100 Pro has USB-C.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It has 5000 mAh.
Q. What is display size of this mobile?
A. This phone comes with display size of 6.56 in.
| Name | Itel A100 Pro |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android 15 GO,Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.56 inches,720 x 1600 pixels,90 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 8 MP Camera,1080p FHD,5 MP Front Camera |
| Technical | Unisoc T7100 Chipset,Octa Core Processor,3 GB RAM,65 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player |