Ismart IS-101 Ferrari comes with price of Rs. 1650. . This phone has 32 MB RAM with 32 MB Internal Memory. This phone has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 1650.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 1.77 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 1200 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This phone is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.1650. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 1650/- |
| Amazon | 95 | Rs. 1220/- |
This mobile comes with 1200 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This mobile weighs 120 g.
It comes with display resolution of 120 x 240 pixels. The phone has a screen size of 1.77 in. It has display density of ~ 151 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in Ismart IS-101 Ferrari.
There is 32 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Q. What is display size of Ismart IS-101 Ferrari?
A. Ismart IS-101 Ferrari has display size of 1.77 in.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This model weighs 120 g.
Q. What is the battery size of this phone?
A. It comes with 1200 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display resolution of this phone?
A. It comes with display resolution of 120 x 240 pixels.
Q. What is aspect ratio of Ismart IS-101 Ferrari?
A. This phone comes with aspect ratio of 18:9.
Q. What is price of this phone?
A. Currently, Ismart IS-101 Ferrari has best price of Rs.1650.
Q. What is usb type of this model?
A. It features microUSB.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model comes with 3.5 mm audio jack.
| Name | Ismart IS-101 Ferrari |
| General | Dual Sim,Voice Call,1200 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | 1.77 inches,120 x 240 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | 512 MHz Processor,32 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | Bluetooth |
| Extra | FM Radio,3.5mm Headphone Jack |