Infinix released its Infinix Note Edge 5G (8GB RAM + 128GB) on February 18th, 2026. Price of this model is Rs. 23999. This Phone is powered by Mediatek 7100 processor and this phone has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. This model has 50 MP Dual Rear Camera with flash along with 13 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlights of this mobile are 1208 x 2644 px Display Resolution and 447 ppi Display PPI which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 23999. This model is also available in 6GB+128GB and 8GB RAM + 256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 6500 mAh |
| Camera | 50 MP Dual |
Infinix released its Infinix Note Edge 5G (8GB RAM + 128GB) on February 18th, 2026.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 23999/- |
This mobile features Android 16. It has 6500 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The phone weighs 185 g and measures 77.4 x 163.1 x 7.2 mm (height x width x thickness).
It comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1208 x 2644 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 447 PPI (Pixels per inch). This Infinix phone also has Rainwater Touch Support, TUV Low Blue Light Certification.
There is 50 MP Dual Rear Camera in Infinix Note Edge 5G (8GB RAM + 128GB) with Flash and AutoFocus. There is 13 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports VlogVideo, AI Cam, Portrait, Super Night, Slow Motion, Time-Lapse, Dual Video, AIGC Portrait, Sky Shop, Pro, Panorama, Documents.





There is 2.4 GHz Octa Core Mediatek 7100 processor running in Infinix Note Edge 5G (8GB RAM + 128GB). There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. Infinix Note Edge 5G (8GB RAM + 128GB) has Android 16.
Q. When was Infinix Note Edge 5G (8GB RAM + 128GB) launched?
A. The Infinix Note Edge 5G (8GB RAM + 128GB) was launched on February 18th, 2026.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This mobile has 45W.
Q. Does Infinix Note Edge 5G (8GB RAM + 128GB) support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This model weighs 185 g.
Q. Does this model has Front Flash?
A. Yes, This phone has Front Flash.
Q. What is the battery size of Infinix Note Edge 5G (8GB RAM + 128GB)?
A. It has 6500 mAh.
Q. Does Infinix Note Edge 5G (8GB RAM + 128GB) has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 6.78 in.
Q. What is usb type of this model?
A. Infinix Note Edge 5G (8GB RAM + 128GB) comes with USB-C.
| Name | Infinix Note Edge 5G (8GB RAM + 128GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Ultra Slim,Fast Charging,6500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1208 x 2644 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,2K @ 30 fps QHD, Video Recording,13 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 7100 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,Dust Resistant |