iKall K50 Plus comes with price of Rs. 849. and it has 32 MB RAM with 32 MB Internal Memory. It has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 849.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 2.8 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 2000 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 849/- |
| Amazon | 95 | Rs. 899/- |
It comes with 2000 mAh Removable . This model has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This mobile weighs 170 g.
It comes with display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.8 in. It has display density of ~ 143 PPI (Pixels per inch).
It has 0.3 MP Rear Camera.



If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 32 MB RAM. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Q. What is the battery size of this model?
A. It comes with 2000 mAh.
Q. Does iKall K50 Plus has fast charging?
A. No, This mobile doesn't have fast charging.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone has 3.5 mm audio jack.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. iKall K50 Plus has aspect ratio of 4:3.
Q. What is display size of this model?
A. This mobile has display size of 2.8 in.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. iKall K50 Plus comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is the weight of this model?
A. This phone weighs 170 g.
| Name | iKall K50 Plus |
| General | Dual Sim,Voice Call,2000 mAh Battery |
| Display | 2.8 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | 32 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | Bluetooth |
| Extra | FM Radio,3.5mm Headphone Jack |