iKall I7 4G comes with price of Rs. 1424. . This model has 2 GB RAM with 16 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This mobile has only 0.3 MP Rear Camera with LED flash.
✓ The highlights of this model are 2 GB RAM and 16 GB Inbuilt Memory which are best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 1424.
| Feature | Value |
| RAM | 2 GB |
|---|---|
| Display | 2.4 in |
| Internal Memory | 16 GB |
| Battery | 2000 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 1424/- |
| Amazon | 95 | Rs. 1609/- |
It comes with 2000 mAh Removable . This phone has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
It comes with display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 143 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in iKall I7 4G with LED Flash.





There is 2 GB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 16 GB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Q. What is the battery size of this model?
A. This mobile has 2000 mAh.
Q. What is display size of this model?
A. This phone comes with display size of 2.4 in.
Q. What is usb type of this model?
A. It comes with microUSB.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. iKall I7 4G has aspect ratio of 4:3.
Q. Does iKall I7 4G has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
| Name | iKall I7 4G |
| General | Dual Sim,Voice Call,2000 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera,Flash,Video Recording |
| Technical | 512 MHz Processor,2 GB RAM,16 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | 3G,4G,WiFi,Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,Torch,3.5mm Headphone Jack |