The Huawei Pura 90 Pro from Huawei was launched on April 20, 2026. The Expected cost of this phone is Rs. 89990. Huawei Pura 90 Pro is powered by HiSilicon 9030S processor and this mobile has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. Huawei Pura 90 Pro comes with 4G & 3G connectivity. This model has 50 MP + 50 MP + 12.5 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 13 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.6 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 12.5 MP Triple |
The Huawei Pura 90 Pro from Huawei was launched on April 20, 2026. This phone will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.89990. Keep checking us for the latest price updates of this mobile.
This phone has 6000 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This model weighs 213.5 g and measures 74.5 x 157.8 x 8.2 mm (height x width x thickness).
Huawei Pura 90 Pro comes with Color LTPO OLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1256 x 2760 pixels. The phone has a screen size of 6.6 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 459 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP + 50 MP + 12.5 MP Triple Rear Camera in Huawei Pura 90 Pro with LED Flash and AutoFocus. There is 13 MP Front Camera but without Flash.
There is Octa Core HiSilicon 9030S processor running in Huawei Pura 90 Pro. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is usb type of this mobile?
A. Huawei Pura 90 Pro features USB-C.
Q. Which processor powers Huawei Pura 90 Pro?
A. This Phone is powered by HiSilicon 9030S processor.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This mobile has 6000 mAh.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This model weighs 213.5 g.
Q. When was Huawei Pura 90 Pro launched?
A. The Huawei Pura 90 Pro was launched on April 20, 2026.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with Side fingerprint sensor.
Q. Does Huawei Pura 90 Pro has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This phone has 66W.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Huawei Pura 90 Pro are 74.5 x 157.8 x 8.2 mm.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. It has screen to body ratio of ~ 90.1%.
| Name | Huawei Pura 90 Pro |
| General | Dual Sim,Voice Call,HarmonyOS v6.1,Slim,Fast Charging,6000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.6 inches,1256 x 2760 pixels,120 Hz,Kunlun Glass 2,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 12.5 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,13 MP Front Camera |
| Technical | Kirin 9030S Chipset,Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |