Huawei released its Huawei Nova 15 Max on May 07, 2026. This phone might come at a price of Rs. 59990. and it has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This phone has 50 MP Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 6.84 inches Display Size which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.84 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 8500 mAh |
| Camera | 50 MP |
Huawei released its Huawei Nova 15 Max on May 07, 2026. This phone will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.59990. Keep checking us for the latest price updates of this phone.
It has 8500 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The phone weighs 232 g and measures 78 x 163.3 x 8 mm (height x width x thickness).
Huawei Nova 15 Max comes with Color OLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1272 x 2756 pixels. The phone has a screen size of 6.84 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 444 PPI (Pixels per inch). This Huawei phone also has 2160Hz PWM.
It has 50 MP Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Panorama, HDR.
If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. This model has aspect ratio of 20:9.
Q. What is display resolution of Huawei Nova 15 Max?
A. Huawei Nova 15 Max comes with display resolution of 1272 x 2756 pixels.
Q. What is usb type of Huawei Nova 15 Max?
A. This phone has USB-C.
Q. Does Huawei Nova 15 Max has fast charging?
A. Yes, This model has 40W Fast Charging.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has Side fingerprint sensor.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. It has screen to body ratio of ~ 90.2%.
Q. What is display size of Huawei Nova 15 Max?
A. This phone has display size of 6.84 in.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This phone has 8500 mAh.
| Name | Huawei Nova 15 Max |
| General | Dual Sim,Voice Call,HarmonyOS,Slim,Fast Charging,8500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.84 inches,1272 x 2756 pixels,120 Hz,Aluminosilicate glass,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |