Huawei released its Huawei Mate 80 Pro Max Wind on March 23, 2026. The Expected cost of this mobile is Rs. 119900. Huawei Mate 80 Pro Max Wind is powered by HiSilicon 9030 processor and this phone has 16 GB RAM with 512 GB Internal Memory. Huawei Mate 80 Pro Max Wind comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on HarmonyOS 6.0. This mobile has 50 MP + 50 MP + 40 MP Triple Rear Camera with LED flash and 13 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 6.9 in |
| Internal Memory | 512 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 40 MP Triple |
Huawei released its Huawei Mate 80 Pro Max Wind on March 23, 2026. This mobile will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.119900. Keep checking us for the latest price updates of this mobile.
This phone has HarmonyOS 6.0. This phone comes with 6000 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 79 x 164.4 x 8.3 mm (height x width x thickness) and weighs 239 g.
This phone comes with Color LTPO OLED Screen (1B Colors) with resolution of 1320 x 2848 pixels. The phone has a screen size of 6.9 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 455 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP + 50 MP + 40 MP Triple Rear Camera in Huawei Mate 80 Pro Max Wind with LED Flash and AutoFocus. There is 13 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Laser AF, color spectrum sensor, panorama, HDR.
There is 2.75 GHz HiSilicon 9030 processor running in Huawei Mate 80 Pro Max Wind. There is 16 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 512 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is usb type of this model?
A. This phone comes with USB-C.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This phone has 6000 mAh.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. Huawei Mate 80 Pro Max Wind comes with screen to body ratio of ~ 90.2%.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 79 x 164.4 x 8.3 mm.
Q. What is display size of Huawei Mate 80 Pro Max Wind?
A. This model comes with display size of 6.9 in.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with Side fingerprint sensor.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. Huawei Mate 80 Pro Max Wind comes with HarmonyOS 6.0.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This phone has 100W.
Q. Which processor powers Huawei Mate 80 Pro Max Wind?
A. Huawei Mate 80 Pro Max Wind is powered by HiSilicon 9030 processor.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
| Name | Huawei Mate 80 Pro Max Wind |
| General | Dual Sim,Voice Call,HarmonyOS v6.0,Slim,Fast Charging,6000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.9 inches,1320 x 2848 pixels,Huawei Kunlun Glass 2 |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 40 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,13 MP Front Camera |
| Technical | Kirin 9030 Chipset,2.75 GHz Processor,16 GB RAM,512 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |