HP Victus 15-fb3003AX Gaming Laptop comes with price of Rs. 58990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in HP Victus 15-fb3003AX Gaming Laptop is 8th Gen AMD Ryzen 5 with NVIDIA GeForce RTX 2050 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 58990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 58990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 61700/- |
The utility of this model is Gaming. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It has 3 cell 14189.189189 mAH battery. The laptop weighs 2.29 kg and measures 357.9 x 255 x 23.5 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
This model comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This HP laptop also has Micro-edge, Brightness: 300 nits, Color Gamut: 45% NTSC.
The processor in this model is 8th Gen AMD Ryzen 5 Along with this, HP Victus 15-fb3003AX Gaming Laptop has NVIDIA GeForce RTX 2050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.





This model comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in HP Victus 15-fb3003AX Gaming Laptop.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 GbE LAN Ethernet, MediaTek Wi-Fi 6 MT7921 (2x2) Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of HP Victus 15-fb3003AX Gaming Laptop?
A. HP Victus 15-fb3003AX Gaming Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 2.29 kg.
Q. What is warranty period of HP Victus 15-fb3003AX Gaming Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with NVIDIA GeForce RTX 2050 GPU.
Q. Does HP Victus 15-fb3003AX Gaming Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is the battery size of this model?
A. HP Victus 15-fb3003AX Gaming Laptop has 52.5 Wh.
Q. Which processor powers HP Victus 15-fb3003AX Gaming Laptop?
A. This Laptop is powered by AMD Ryzen 5 8th Gen processor.
| Name | HP Victus 15-fb3003AX Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Dual speakers,Inbuilt Microphone,52.5 Wh mWh 3 Cell Battery |