HP Victus 15-fb0122AX Gaming Laptop comes with price of Rs. 58990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in HP Victus 15-fb0122AX Gaming Laptop is 5th Gen AMD Ryzen 5 with NVIDIA GeForce GTX 1650 Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 32 GB.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 58990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GTX 1650 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 45790/- |
| Amazon | 95 | Rs. 54990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 66670/- |
The utility of this model is Gaming. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It has 3 cell 14189.189189189188 mAH battery and 150 W Smart AC power adapter. The laptop weighs 2.37 kg and measures 358 x 240 x 23 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
This model comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 137 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
The processor in this model is 5th Gen AMD Ryzen 5 which is clocked at and has 16 MB Cache Memory. Along with this, HP Victus 15-fb0122AX Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce GTX 1650 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.





This model comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in HP Victus 15-fb0122AX Gaming Laptop which can be upgraded to 32 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 GbE LAN Ethernet, Wi-Fi 6 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What kind of display this laptop has?
A. HP Victus 15-fb0122AX Gaming Laptop comes with IPS display.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What are dimensions of HP Victus 15-fb0122AX Gaming Laptop?
A. The dimensions of this model are 358 x 240 x 23 mm.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 137 PPI.
Q. What is warranty period of HP Victus 15-fb0122AX Gaming Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which GPU powers HP Victus 15-fb0122AX Gaming Laptop?
A. It comes with NVIDIA GeForce GTX 1650 GPU.
Q. What is the battery size of this model?
A. HP Victus 15-fb0122AX Gaming Laptop has 52.5 Wh.
Q. Does HP Victus 15-fb0122AX Gaming Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.37 kg.
| Name | HP Victus 15-fb0122AX Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 137 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce GTX 1650 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Dual speakers,Inbuilt Microphone,52.5 Wh mWh 3 Cell Battery |