HP Victus 15-fa0070TX Laptop comes with price of Rs. 71000. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in HP Victus 15-fa0070TX Laptop is 12th Gen Intel Core i5 with NVIDIA GeForce GTX 1650 Graphics Card. HP Victus 15-fa0070TX Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 71000.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GTX 1650 |
HP Victus 15-fa0070TX Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 45925/- |
| Amazon | 95 | Rs. 57189/- |
The utility of this laptop is Gaming. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 3 cell 14189.189189189188 mAH battery and Smart AC power adapter. The laptop weighs 2.37 kg and measures 357.9 x 239.7 x 22.5 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 137 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This HP laptop also has 9 ms Response Time, Micro-edge, Brightness: 250 nits, Color Gamut: 45% NTSC.
The processor in HP Victus 15-fa0070TX Laptop is 12th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, It has NVIDIA GeForce GTX 1650 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.
It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 GbE LAN Ethernet, Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of HP Victus 15-fa0070TX Laptop?
A. This laptop weighs 2.37 kg.
Q. How much RAM HP Victus 15-fa0070TX Laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of HP Victus 15-fa0070TX Laptop are 357.9 x 239.7 x 22.5 mm.
Q. What is the battery size of HP Victus 15-fa0070TX Laptop?
A. It has 52.5 Wh.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. HP Victus 15-fa0070TX Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 137 PPI.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
| Name | HP Victus 15-fa0070TX Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 137 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,Octa Core (4P + 4E), 12 Threads,12 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce GTX 1650 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Dual speakers,Inbuilt Microphone,52.5 Wh mWh 3 Cell Battery |