HP Victus 15-fa0031dx Gaming Laptop comes with price of Rs. 96591. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 12th Gen Core i5 processor with NVIDIA GeForce GTX 1650 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 32 GB.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 96591.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Core i5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GTX 1650 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 96591/- |
This model is meant for Gaming. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It has 4 cell battery and Smart AC power adapter. It comes with 1 year warranty.
HP Victus 15-fa0031dx Gaming Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 137 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
This Laptop is powered by 12th Gen Core i5 processor which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, It comes with NVIDIA GeForce GTX 1650 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.




HP Victus 15-fa0031dx Gaming Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop which can be upgraded to 32 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which GPU powers HP Victus 15-fa0031dx Gaming Laptop?
A. HP Victus 15-fa0031dx Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce GTX 1650 GPU.
Q. Which processor powers HP Victus 15-fa0031dx Gaming Laptop?
A. The processor in this model is Core i5 12th Gen.
Q. What is display size of this model?
A. HP Victus 15-fa0031dx Gaming Laptop has display size of 15.6 in.
Q. What is display type of HP Victus 15-fa0031dx Gaming Laptop?
A. This model comes with IPS display.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is display density of this model?
A. HP Victus 15-fa0031dx Gaming Laptop comes with ~ 137 PPI.
Q. How much RAM HP Victus 15-fa0031dx Gaming Laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
| Name | HP Victus 15-fa0031dx Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 137 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Core i5,Octa Core (4P + 4E), 12 Threads,12 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce GTX 1650 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Dual speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |