HP Spectre x360 14-eu0556TU Laptop comes with price of Rs. 144200. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 processor with Intel Arc Graphics Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 32 GB LPDDR5x RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 32 GB RAM which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 144200.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Intel Arc Graphics |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 144200/- |
| Amazon | 95 | Rs. 161390/- |
| Croma | 80 | Rs. 171999/- |
This laptop is meant for Business,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 4 cell 18378.378378 mAH battery and 65 W USB Type-C power adapter. The laptop weighs 1.44 kg and measures 313.7 x 220.4 x 16.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
HP Spectre x360 14-eu0556TU Laptop comes with OLED. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this model is 2880 x 1800 pixels and has display density of ~ 243 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This HP laptop also has Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100% DCI-P3, Corning Gorilla Glass , 0.2 ms response time.
HP Spectre x360 14-eu0556TU Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 processor Along with this, HP Spectre x360 14-eu0556TU Laptop has Intel Arc Graphics GPU.




HP Spectre x360 14-eu0556TU Laptop comes with 1 TB SSD. There is 32 GB LPDDR5x RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Intel Wi-Fi 7 BE200 (2x2) Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with LPDDR5x 32 GB RAM.
Q. Which processor powers HP Spectre x360 14-eu0556TU Laptop?
A. It is powered by Intel Core Ultra 7 Intel Core Ultra Series 1 processor.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This model comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 243 PPI.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 313.7 x 220.4 x 16.9 mm.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. HP Spectre x360 14-eu0556TU Laptop comes with display resolution of 2880 x 1800 pixels.
Q. What kind of display HP Spectre x360 14-eu0556TU Laptop has?
A. This model comes with OLED display.
| Name | HP Spectre x360 14-eu0556TU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,2880 x 1800 pixels,~ 243 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 7,16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads,24 MB Cache,Intel Arc Graphics |
| Memory | 32 GB LPDDR5x RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,Thunderbolt,Fingerprint Sensor |
| Input | 9 MP Camera,Backlit Keyboard,Quad Speakers,Inbuilt Microphone,68 Wh mWh 4 Cell Battery |