HP Spectre x360 13-ap0100TU Laptop comes with price of Rs. 122900. The screen size of this HP laptop is 13.3 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 8th Gen Intel Core i5 with Intel Integrated UHD 620 Graphics Card. this model has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 122900.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 13.3 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD 620 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 122900/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 140337/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). This model has 4 cell battery. This model weighs 1.32 kg and measures 308.8 x 218 x 14.4 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 13.3 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 166 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has Full HD, Backlit IPS Touch Display with Corning Gorilla Glass (Supports Active Stylus Pen).
HP Spectre x360 13-ap0100TU Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i5 processor which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel Integrated UHD 620 GPU.




It comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11b/g/n/ac Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What are dimensions of HP Spectre x360 13-ap0100TU Laptop?
A. The dimensions of HP Spectre x360 13-ap0100TU Laptop are 308.8 x 218 x 14.4 mm.
Q. Does HP Spectre x360 13-ap0100TU Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is the weight of HP Spectre x360 13-ap0100TU Laptop?
A. This model weighs 1.32 kg.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 166 PPI.
Q. How much RAM HP Spectre x360 13-ap0100TU Laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What kind of display HP Spectre x360 13-ap0100TU Laptop has?
A. It comes with LED display.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | HP Spectre x360 13-ap0100TU Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,13.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 166 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD 620 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Quad Speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |