HP Spectre 13-V138tu Laptop comes with price of Rs. 139990. This 13.3 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 7th Gen Intel Core i7-7500U with Intel HD 620 Graphics Card. HP Spectre 13-V138tu Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR3 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 139990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 13.3 in |
| Processor | Intel Core i7-7500U |
| Graphics Card | Intel HD 620 |
HP Spectre 13-V138tu Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 139990/- |
The utility of this laptop is Performance,Business. The Operating System installed in this model is Windows 10 Professional (64-bit). This model comes with 4 cell battery. The laptop weighs 1.1 kg and measures 325 x 229 x 10.4 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 13.3 in. HP Spectre 13-V138tu Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 166 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has Diagonal FHD IPS UWVA BrightView Corning Gorilla Glass WLED-backlit Display.
The processor in HP Spectre 13-V138tu Laptop is 7th Gen Intel Core i7-7500U which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, HP Spectre 13-V138tu Laptop has Intel HD 620 GPU.



It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR3 RAM in this laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What kind of display this laptop has?
A. HP Spectre 13-V138tu Laptop comes with LED display.
Q. What is display resolution of HP Spectre 13-V138tu Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display size of this laptop?
A. It comes with display size of 13.3 in.
Q. What is warranty period of HP Spectre 13-V138tu Laptop?
A. HP Spectre 13-V138tu Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 166 PPI.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 325 x 229 x 10.4 mm.
Q. What is the weight of HP Spectre 13-V138tu Laptop?
A. This laptop weighs 1.1 kg.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with Intel HD 620 GPU.
Q. Which processor powers HP Spectre 13-V138tu Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i7-7500U 7th Gen processor.
| Name | HP Spectre 13-V138tu Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance, Business,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 13.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 166 PPI |
| Processor | Intel Core i7,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel HD 620 |
| Memory | 8 GB LPDDR3 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,VGA,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Quad Speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |