HP ProBook 440 G8 28K89UT Laptop comes with price of Rs. 79990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 11th Gen Intel Core i7 with Intel Iris Xe Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 79990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.79990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 79990/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 10 Pro (64-bit). The laptop weighs 2.2 kg and measures 333 x 219 x 19.9 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
The processor in this laptop is 11th Gen Intel Core i7 which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, HP ProBook 440 G8 28K89UT Laptop has Intel Iris Xe Graphics GPU.





This model comes with 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 157 PPI.
Q. What are dimensions of HP ProBook 440 G8 28K89UT Laptop?
A. The dimensions of HP ProBook 440 G8 28K89UT Laptop are 333 x 219 x 19.9 mm.
Q. What kind of display this model has?
A. It comes with LED display.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of HP ProBook 440 G8 28K89UT Laptop?
A. HP ProBook 440 G8 28K89UT Laptop has display size of 14 in.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. HP ProBook 440 G8 28K89UT Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, This model has best price of Rs.79990.
Q. Which processor powers HP ProBook 440 G8 28K89UT Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i7 11th Gen processor.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with 8 GB RAM.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
| Name | HP ProBook 440 G8 28K89UT Laptop |
| General | OS: Windows 10 ,Everyday Use,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i7,Quad Core, 8 Threads,12 MB Cache,Intel Iris Xe Graphics |
| Memory | 8 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone |