HP Pavilion X360 15-bk002tx Laptop comes with price of Rs. 59779. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. HP Pavilion X360 15-bk002tx Laptop is powered by 6th Gen Intel Core i7-6500U processor with NVIDIA GeForce 930M Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR3 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 59779.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7-6500U |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce 930M |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 86900/- |
This model comes with 10 Home Basic (64-bit) installed. It has 3 cell battery. This model weighs 2.3 kg.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of HP Pavilion X360 15-bk002tx Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has FHD IPS UWVA WLED-Backlit Multitouch-enabled edge-to-edge glass Display.
It is powered by 6th Gen Intel Core i7-6500U processor which is clocked at . Along with this, It comes with NVIDIA GeForce 930M GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.
There is 1 TB HDD Space available in this model. There is 8 GB DDR3 RAM in this model. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this laptop?
A. HP Pavilion X360 15-bk002tx Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.3 kg.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has 10 Home Basic (64-bit).
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR3 8 GB RAM.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with NVIDIA GeForce 930M GPU.
Q. What is display resolution of this model?
A. HP Pavilion X360 15-bk002tx Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What is display size of this laptop?
A. HP Pavilion X360 15-bk002tx Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. It comes with 1 TB HDD.
| Name | HP Pavilion X360 15-bk002tx Laptop |
| General | OS: Windows |
| Display | Touch Screen,15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i7-6500U,2 GB, NVIDIA GeForce 930M |
| Memory | 8 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,VGA,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |