HP Pavilion Gaming 15-dk0046tx Laptop comes with price of Rs. 69999. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 9th Gen Intel Core i5-9300H with Intel UHD 630 Graphics Card. HP Pavilion Gaming 15-dk0046tx Laptop has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5-9300H |
| Graphics Card | Intel UHD 630 |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
It is meant for Gaming. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home Basic (64-bit). It comes with 3 cell battery. This model weighs 2.25 kg and measures 360 x 256 x 23.4 mm (height x width x thickness).
It comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of HP Pavilion Gaming 15-dk0046tx Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This HP laptop also has Diagonal Full HD IPS micro-edge WLED- backlit Display.
It is powered by 9th Gen Intel Core i5-9300H processor which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, HP Pavilion Gaming 15-dk0046tx Laptop has Intel UHD 630 GPU.





It comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system HP Pavilion Gaming 15-dk0046tx Laptop comes with?
A. HP Pavilion Gaming 15-dk0046tx Laptop has Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. What is display density of HP Pavilion Gaming 15-dk0046tx Laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What are dimensions of HP Pavilion Gaming 15-dk0046tx Laptop?
A. The dimensions of this model are 360 x 256 x 23.4 mm.
Q. Which processor powers HP Pavilion Gaming 15-dk0046tx Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i5-9300H 9th Gen.
Q. Does HP Pavilion Gaming 15-dk0046tx Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is display size of HP Pavilion Gaming 15-dk0046tx Laptop?
A. HP Pavilion Gaming 15-dk0046tx Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Which GPU powers this model?
A. HP Pavilion Gaming 15-dk0046tx Laptop is powered by Intel UHD 630 GPU.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
| Name | HP Pavilion Gaming 15-dk0046tx Laptop |
| General | OS: Windows 10,Gaming |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,Intel UHD 630 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |