HP Pavilion al111tx Notebook comes with price of Rs. 66990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 5th Gen Intel Core i5 5th Gen with NVIDIA® GeForce® 940MX (4 GB DDR3 dedicated) Graphics Card. HP Pavilion al111tx Notebook has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR3 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 66990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 5th Gen |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce® 940MX (4 GB DDR3 dedicated) |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 66990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit).
The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is 5th Gen Intel Core i5 5th Gen Along with this, It has NVIDIA® GeForce® 940MX (4 GB DDR3 dedicated) GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.




1 TB worth of HDD space is available in this laptop. There is 8 GB DDR3 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are 10/100 BASE Ethernet, 802.11 Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port but sadly, WebCam isn't available in this Laptop.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is hard disk capacity of HP Pavilion al111tx Notebook?
A. It comes with 1 TB HDD.
Q. What is display size of HP Pavilion al111tx Notebook?
A. This laptop has display size of 14 in.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 157 PPI.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. HP Pavilion al111tx Notebook is powered by NVIDIA® GeForce® 940MX (4 GB DDR3 dedicated) GPU.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This model comes with DDR3 8 GB RAM.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This model has Windows 10 Home (64-bit).
Q. Which processor powers HP Pavilion al111tx Notebook?
A. HP Pavilion al111tx Notebook is powered by Intel Core i5 5th Gen 5th Gen processor.
| Name | HP Pavilion al111tx Notebook |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5 5th Gen,4 GB, NVIDIA® GeForce® 940MX (4 GB DDR3 dedicated) |
| Memory | 8 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive |