HP Pavilion Aero 13-BE2048AU Laptop comes with price of Rs. 93691. This 13.3 in laptop comes with Windows Operating System installed. HP Pavilion Aero 13-BE2048AU Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 7 processor with AMD Radeon AMD Graphics Card. HP Pavilion Aero 13-BE2048AU Laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 970 g Weight which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 93691.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 13.3 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | AMD Radeon AMD |
This model is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.93691. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 93691/- |
The utility of this model is Performance. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. The laptop weighs 970 g and measures 309 x 205 x 16.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
HP Pavilion Aero 13-BE2048AU Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 13.3 in and aspect ratio of 16:10 This laptop comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 170 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This HP laptop also has Brightness: 400 nits, 170 ppi, Color Gamut: 100% sRGB.
The processor in this model is 7th Gen AMD Ryzen 7 Along with this, HP Pavilion Aero 13-BE2048AU Laptop has AMD Radeon AMD GPU.
HP Pavilion Aero 13-BE2048AU Laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Realtek Wi-Fi 6 (2x2) Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this model comes with?
A. HP Pavilion Aero 13-BE2048AU Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display size of this laptop?
A. HP Pavilion Aero 13-BE2048AU Laptop comes with display size of 13.3 in.
Q. What is warranty period of HP Pavilion Aero 13-BE2048AU Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of HP Pavilion Aero 13-BE2048AU Laptop are 309 x 205 x 16.9 mm.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, HP Pavilion Aero 13-BE2048AU Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is price of this model?
A. Currently, HP Pavilion Aero 13-BE2048AU Laptop has best price of Rs.93691.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with LPDDR5 16 GB RAM.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
| Name | HP Pavilion Aero 13-BE2048AU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 13.3 inches,1920 x 1200 pixels,~ 170 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,AMD Radeon AMD |
| Memory | 16 GB LPDDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Build-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone |