HP Pavilion 15s-gu0014AU Laptop comes with price of Rs. 29994. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. HP Pavilion 15s-gu0014AU Laptop is powered by 3rd Gen AMD Athlon Silver 3050U processor with AMD Radeon Graphics Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlights of this model are 15.6 in Display Size and 3 Cells Battery Cells which are best available in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 29994.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Athlon Silver 3050U |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 29994/- |
The utility of this model is Everyday Use. This laptop has Windows 10 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell battery. This model weighs 1.74 kg and measures 358 x 242 x 19 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
The processor in this model is 3rd Gen AMD Athlon Silver 3050U which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It has AMD Radeon Graphics GPU.




1 TB worth of HDD space is available in this model. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Which processor powers HP Pavilion 15s-gu0014AU Laptop?
A. The processor in this model is AMD Athlon Silver 3050U 3rd Gen.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. HP Pavilion 15s-gu0014AU Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What is warranty period of this model?
A. HP Pavilion 15s-gu0014AU Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers HP Pavilion 15s-gu0014AU Laptop?
A. It is powered by AMD Radeon Graphics GPU.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display size of this model?
A. This laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Does HP Pavilion 15s-gu0014AU Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.74 kg.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of HP Pavilion 15s-gu0014AU Laptop are 358 x 242 x 19 mm.
| Name | HP Pavilion 15s-gu0014AU Laptop |
| General | OS: Windows 10 ,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | AMD Athlon Silver,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon Graphics |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speaker,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |