HP Pavilion 15-P242TU Notebook comes with price of Rs. 31459. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 5th Gen Intel Core i3 5010U with Intel HD Graphics 5500 Graphics Card. this laptop has 500 GB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 16 GB.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 31459.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 5010U |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 5500 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 37950/- |
| Amazon | 95 | Rs. 48599/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 8.1 (64-bit). The dimensions of the laptop are 384.55 x 260.09 x 23.87 mm (height x width x thickness) and weighs 2.27 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with HD LED Backlit BrightView Wide Screen Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in this model is 5th Gen Intel Core i3 5010U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel HD Graphics 5500 GPU.
500 GB worth of HDD space is available in this model. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 16 GB.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100 Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by Intel HD Graphics 5500 GPU.
Q. Which processor powers HP Pavilion 15-P242TU Notebook?
A. This Laptop is powered by Intel Core i3 5010U 5th Gen processor.
Q. What kind of display HP Pavilion 15-P242TU Notebook has?
A. HP Pavilion 15-P242TU Notebook comes with HD LED Backlit BrightView Wide Screen Display display.
Q. What is display resolution of this model?
A. HP Pavilion 15-P242TU Notebook comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. Does HP Pavilion 15-P242TU Notebook comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 2.27 kg.
Q. What is display density of HP Pavilion 15-P242TU Notebook?
A. This laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. This laptop comes with 500 GB HDD.
Q. What are dimensions of HP Pavilion 15-P242TU Notebook?
A. The dimensions of this laptop are 384.55 x 260.09 x 23.87 mm.
| Name | HP Pavilion 15-P242TU Notebook |
| General | OS: Windows 8,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD Graphics 5500 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Yes, Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive |