HP Pavilion 15-p204tx Notebook comes with price of Rs. 45261. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 5th Gen Intel Core i5 (5th Gen) 5200U with NVIDIA GeForce 830M Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 16 GB.
✓ The highlight of this laptop is 4 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this model also comes with 15.6 in Display Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 45261.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 (5th Gen) 5200U |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce 830M |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 45261/- |
| Amazon | 95 | Rs. 47990/- |
The utility of this laptop is Gaming. The Operating System installed in this laptop is Windows 8.1 (64-bit). This model has 4 cell battery. The dimensions of the laptop are 384.55 x 260.09 x 23.87 mm (height x width x thickness) and weighs 2.27 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with HD LED Backlit BrightView Widescreen Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is 5th Gen Intel Core i5 (5th Gen) 5200U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It has NVIDIA GeForce 830M GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.
1 TB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in the laptop which can be upgraded to 16 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100 LAN Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of HP Pavilion 15-p204tx Notebook?
A. The dimensions of HP Pavilion 15-p204tx Notebook are 384.55 x 260.09 x 23.87 mm.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. Which processor powers HP Pavilion 15-p204tx Notebook?
A. The processor in HP Pavilion 15-p204tx Notebook is Intel Core i5 (5th Gen) 5200U 5th Gen.
Q. How much RAM this laptop has?
A. HP Pavilion 15-p204tx Notebook comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with NVIDIA GeForce 830M GPU.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. What kind of display HP Pavilion 15-p204tx Notebook has?
A. HP Pavilion 15-p204tx Notebook comes with HD LED Backlit BrightView Widescreen Display display.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. HP Pavilion 15-p204tx Notebook comes with 1 TB HDD.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
| Name | HP Pavilion 15-p204tx Notebook |
| General | OS: Windows 8,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5 (5th Gen),Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,2 GB, NVIDIA GeForce 830M |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Yes, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |