HP Pavilion 15-eh2018AU Laptop comes with price of Rs. 42999. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. HP Pavilion 15-eh2018AU Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 processor with AMD Radeon Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 42999.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
HP Pavilion 15-eh2018AU Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 42999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 51990/- |
This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This model comes with 3 cell battery and 65 W Smart AC power adapter. The dimensions of the laptop are 360 x 234 x 17.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.75 kg. This model comes with 1 year warranty.
HP Pavilion 15-eh2018AU Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has Micro-edge, BrightView, 250 nits, 45% NTSC.
HP Pavilion 15-eh2018AU Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 processor Along with this, HP Pavilion 15-eh2018AU Laptop comes with AMD Radeon Graphics GPU.





HP Pavilion 15-eh2018AU Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What kind of display HP Pavilion 15-eh2018AU Laptop has?
A. It comes with IPS display.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. How much RAM this model has?
A. HP Pavilion 15-eh2018AU Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with AMD Radeon Graphics GPU.
Q. What is warranty period of HP Pavilion 15-eh2018AU Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does HP Pavilion 15-eh2018AU Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 157 PPI.
Q. What is display resolution of HP Pavilion 15-eh2018AU Laptop?
A. HP Pavilion 15-eh2018AU Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | HP Pavilion 15-eh2018AU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,AMD Radeon Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |