HP Pavilion 15-EH0035AU Laptop comes with price of Rs. 59990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. HP Pavilion 15-EH0035AU Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 5 processor with AMD Radeon Graphics Graphics Card. HP Pavilion 15-EH0035AU Laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 59990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 59990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use,Performance. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 3 cell 11081.081081 mAH battery and 65 W Smart AC power adapter. The laptop weighs 1.75 kg and measures 360.2 x 234 x 17.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
HP Pavilion 15-EH0035AU Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of HP Pavilion 15-EH0035AU Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This HP laptop also has Color Gamut: 45% NTSC, micro-edge, BrightView, 250nits Brightness.
The processor in this laptop is 7th Gen AMD Ryzen 5 Along with this, HP Pavilion 15-EH0035AU Laptop comes with AMD Radeon Graphics GPU.



HP Pavilion 15-EH0035AU Laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Realtek Wi-Fi 6 (2x2) Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. HP Pavilion 15-EH0035AU Laptop comes with AMD Radeon Graphics GPU.
Q. How much RAM this model has?
A. HP Pavilion 15-EH0035AU Laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. What is display density of this laptop?
A. HP Pavilion 15-EH0035AU Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Does HP Pavilion 15-EH0035AU Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Which operating system HP Pavilion 15-EH0035AU Laptop comes with?
A. HP Pavilion 15-EH0035AU Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is the battery size of this laptop?
A. HP Pavilion 15-EH0035AU Laptop comes with 41 Wh.
Q. Which processor powers HP Pavilion 15-EH0035AU Laptop?
A. The processor in this laptop is AMD Ryzen 5 7th Gen.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is display type of HP Pavilion 15-EH0035AU Laptop?
A. It comes with IPS display.
Q. Does HP Pavilion 15-EH0035AU Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
| Name | HP Pavilion 15-EH0035AU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,AMD Radeon Graphics |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Dual speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |