HP Pavilion 15-eg0010nr Laptop comes with price of Rs. 112772. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 11th Gen Intel Core i5 with Intel Iris Xe Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 112772.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 112772/- |
The utility of this laptop is Business,Performance. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). The dimensions of the laptop are 360 x 234 x 17.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.75 kg.
This laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. This laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is 11th Gen Intel Core i5 Along with this, It has Intel Iris Xe Graphics GPU.




This laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. Which processor powers HP Pavilion 15-eg0010nr Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i5 11th Gen.
Q. What kind of display HP Pavilion 15-eg0010nr Laptop has?
A. It comes with LED display.
Q. How much RAM HP Pavilion 15-eg0010nr Laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Which GPU powers HP Pavilion 15-eg0010nr Laptop?
A. It comes with Intel Iris Xe Graphics GPU.
Q. What is display size of HP Pavilion 15-eg0010nr Laptop?
A. This model has display size of 15.6 in.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 360 x 234 x 17.9 mm.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. HP Pavilion 15-eg0010nr Laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
| Name | HP Pavilion 15-eg0010nr Laptop |
| General | OS: Windows 10 ,Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,Intel Iris Xe Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Dual speakers;,Inbuilt Microphone |