HP Pavilion 15-cb054TX Laptop comes with price of Rs. 70990. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in HP Pavilion 15-cb054TX Laptop is 7th Gen Intel Core i5 7th Gen 7300HQ with NVIDIA Geforce GTX 1050 Graphics Card. HP Pavilion 15-cb054TX Laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 16 GB.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 70990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 7th Gen 7300HQ |
| Graphics Card | NVIDIA Geforce GTX 1050 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 70990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 99990/- |
It is meant for Gaming. It comes with Windows 10 Home (64-bit) installed. It has 4 cell battery. It weighs 2.27 kg and measures 378 x 252.2 x 24.13 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with Full HD LED Backlit Anti-glare IPS Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 HP Pavilion 15-cb054TX Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
This Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i5 7th Gen 7300HQ processor which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, It has NVIDIA Geforce GTX 1050 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.





There is 1 TB HDD Space available in this laptop with speed of 7200 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 16 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000 Gigabit Ethernet, IEEE 802.11ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 4 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. HP Pavilion 15-cb054TX Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What is display size of this model?
A. This model has display size of 15.6 in.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of HP Pavilion 15-cb054TX Laptop are 378 x 252.2 x 24.13 mm.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with NVIDIA Geforce GTX 1050 GPU.
Q. What is display resolution of this model?
A. HP Pavilion 15-cb054TX Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.27 kg.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display density of HP Pavilion 15-cb054TX Laptop?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What kind of display HP Pavilion 15-cb054TX Laptop has?
A. It comes with Full HD LED Backlit Anti-glare IPS Display display.
| Name | HP Pavilion 15-cb054TX Laptop |
| General | OS: Windows 10,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5 7th Gen,Quad Core, 4 Threads,6 MB Cache,2 GB, NVIDIA Geforce GTX 1050 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,4 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.92 MP Camera,Backlit Keyboard,Built-in, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |