HP Pavilion 15-au620tx Laptop comes with price of Rs. 56950. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 7th Gen Intel Core i5 7th Gen with NVIDIA 2GB Graphics Graphics Card. HP Pavilion 15-au620tx Laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 16 GB.
✓ The highlight of this model is 1 TB Hard Drive Size which is best available in this price range. Along with this, it also has 15.6 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 56950.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 7th Gen |
| Graphics Card | NVIDIA 2GB Graphics |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 56950/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 56977/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 10 (64-bit). This model comes with 2 cell battery. The dimensions of the laptop are 382.52 x 242.82 x 22.61 mm (height x width x thickness) and weighs 2.03 kg. This model comes with 1 year warranty.
This model comes with HD LED Backlit Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 This laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in this model is 7th Gen Intel Core i5 7th Gen which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It has NVIDIA 2GB Graphics GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.



1 TB worth of HDD space is available in this model. There is 8 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 16 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100 BASE-T Ethernet, 802.11 b/g/n Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display type of this laptop?
A. This model comes with HD LED Backlit Display display.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 10 (64-bit).
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 2.03 kg.
Q. How much RAM HP Pavilion 15-au620tx Laptop has?
A. This model comes with DDR3 8 GB RAM.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 100 PPI.
Q. What are dimensions of HP Pavilion 15-au620tx Laptop?
A. The dimensions of HP Pavilion 15-au620tx Laptop are 382.52 x 242.82 x 22.61 mm.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
| Name | HP Pavilion 15-au620tx Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5 7th Gen,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,2 GB, NVIDIA 2GB Graphics |
| Memory | 8 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.92 MP Camera,Backlit Keyboard,, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,2 Cell Battery |