HP Pavilion 14-ec0000AX Laptop comes with price of Rs. 62994. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 processor with NVIDIA GeForce MX450 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 62994.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce MX450 |
HP Pavilion 14-ec0000AX Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 64700/- |
| Croma | 80 | Rs. 62994/- |
| Amazon | 95 | Rs. 66990/- |
The utility of this laptop is Performance. It has Windows 10 Home (64-bit) installed. This model comes with 3 cell 11621.621621621622 mAH battery. The dimensions of the laptop are 325 x 216 x 17 mm (height x width x thickness) and weighs 1.41 kg. It comes with 1 year warranty.
HP Pavilion 14-ec0000AX Laptop comes with Full HD IPS. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This HP laptop also has Full HD IPS, Micro-edge, Dropbox Brightness: 250 nits, Color Gamut: 45%NTSC.
The processor in HP Pavilion 14-ec0000AX Laptop is 5th Gen AMD Ryzen 5 which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, It comes with NVIDIA GeForce MX450 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.





HP Pavilion 14-ec0000AX Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Realtek Wi-Fi CERTIFIED 6 (2x2) Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this laptop?
A. HP Pavilion 14-ec0000AX Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. What is the battery size of HP Pavilion 14-ec0000AX Laptop?
A. It comes with 43 Wh.
Q. What is warranty period of this model?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of this model?
A. HP Pavilion 14-ec0000AX Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display size of this model?
A. HP Pavilion 14-ec0000AX Laptop comes with display size of 14 in.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This model has Windows 10 Home (64-bit).
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.41 kg.
Q. Does HP Pavilion 14-ec0000AX Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is display type of this laptop?
A. This laptop comes with Full HD IPS display.
| Name | HP Pavilion 14-ec0000AX Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,8 MB Cache,2 GB, NVIDIA GeForce MX450 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,43 Wh mWh 3 Cell Battery |