HP Pavilion 14-dv1043TU Laptop comes with price of Rs. 53690. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in HP Pavilion 14-dv1043TU Laptop is 11th Gen Intel Core i5 with Intel Integrated Iris Xe Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 53690.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated Iris Xe |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 67930/- |
It is meant for Performance. This model comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop has 3 cell 11621.621622 mAH battery and 65 W Smart AC power adapter. It weighs 1.41 kg and measures 325 x 216 x 17 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This HP laptop also has 250 nits, 45% NTSC.
This Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i5 processor which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, HP Pavilion 14-dv1043TU Laptop has Intel Integrated Iris Xe GPU.




It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are MediaTek Wi-Fi 6 MT7921 (2x2) Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers HP Pavilion 14-dv1043TU Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i5 11th Gen.
Q. Does HP Pavilion 14-dv1043TU Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is display size of HP Pavilion 14-dv1043TU Laptop?
A. This laptop has display size of 14 in.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, HP Pavilion 14-dv1043TU Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What kind of display this laptop has?
A. HP Pavilion 14-dv1043TU Laptop comes with IPS display.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 325 x 216 x 17 mm.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 157 PPI.
| Name | HP Pavilion 14-dv1043TU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,Intel Integrated Iris Xe |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,43 Wh mWh 3 Cell Battery |