HP Pavilion 14-AL021TU Laptop comes with price of Rs. 44000. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 6th Gen Intel Core i5 6th Gen processor with Intel® HD Graphics 520 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 44000.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 6th Gen |
| Graphics Card | Intel® HD Graphics 520 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 44000/- |
| Amazon | 95 | Rs. 49999/- |
The utility of this laptop is Entertainment. It has Windows 10 (64-bit) installed. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is 6th Gen Intel Core i5 6th Gen which is clocked at . Along with this, It comes with Intel® HD Graphics 520 GPU.
1 TB worth of HDD space is available in this laptop. There is 4 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN Ethernet, 802.11ac (1x1) Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of HP Pavilion 14-AL021TU Laptop?
A. This model comes with ~ 157 PPI.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is hard disk capacity of HP Pavilion 14-AL021TU Laptop?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. Does HP Pavilion 14-AL021TU Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is warranty period of HP Pavilion 14-AL021TU Laptop?
A. HP Pavilion 14-AL021TU Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this model comes with?
A. HP Pavilion 14-AL021TU Laptop comes with Windows 10 (64-bit).
Q. Which processor powers HP Pavilion 14-AL021TU Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i5 6th Gen 6th Gen.
Q. How much RAM this laptop has?
A. HP Pavilion 14-AL021TU Laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. Which GPU powers this model?
A. HP Pavilion 14-AL021TU Laptop is powered by Intel® HD Graphics 520 GPU.
| Name | HP Pavilion 14-AL021TU Laptop |
| General | OS: Windows 10,Entertainment,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5 6th Gen,Intel® HD Graphics 520 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone |