HP Pavilion 13-b202tu Notebook comes with price of Rs. 42000. This 13.3 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 5th Gen Intel Core i5 (5th Gen) 5200U processor with Intel HD Graphics 5500 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlight of this model is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 42000.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 13.3 in |
| Processor | Intel Core i5 (5th Gen) 5200U |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 5500 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 42000/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 46990/- |
The utility of this model is Everyday Use. It has Windows 8.1 (64-bit) installed. It has 3 cell battery. This model weighs 1.7 kg and measures 333.24 x 224.28 x 21.33 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
HP Pavilion 13-b202tu Notebook comes with HD LED Backlit Widescreen Anti-Glare Display. The laptop has a screen size of 13.3 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 118 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is 5th Gen Intel Core i5 (5th Gen) 5200U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel HD Graphics 5500 GPU.
1 TB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100 LAN Ethernet, Intel Dual Band Wireless - AC 3160 (IEEE 802.11ac) Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Which processor powers HP Pavilion 13-b202tu Notebook?
A. The processor in this model is Intel Core i5 (5th Gen) 5200U 5th Gen.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 118 PPI.
Q. What is display size of this model?
A. HP Pavilion 13-b202tu Notebook comes with display size of 13.3 in.
Q. What is hard disk capacity of HP Pavilion 13-b202tu Notebook?
A. HP Pavilion 13-b202tu Notebook comes with 1 TB HDD.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.7 kg.
Q. What is warranty period of HP Pavilion 13-b202tu Notebook?
A. HP Pavilion 13-b202tu Notebook comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system HP Pavilion 13-b202tu Notebook comes with?
A. HP Pavilion 13-b202tu Notebook comes with Windows 8.1 (64-bit).
Q. Which GPU powers HP Pavilion 13-b202tu Notebook?
A. It is powered by Intel HD Graphics 5500 GPU.
| Name | HP Pavilion 13-b202tu Notebook |
| General | OS: Windows 8,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 13.3 inches,1366 x 768 pixels,~ 118 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5 (5th Gen),Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD Graphics 5500 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Yes, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |