HP OmniBook Ultra 14-kg0020QU Next Gen AI Laptop is new upcoming model from HP. This laptop might come at a price of Rs. 189999. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in HP OmniBook Ultra 14-kg0020QU Next Gen AI Laptop is Qualcomm Snapdragon X2 Plus with Qualcomm Adreno GPU Graphics Card. HP OmniBook Ultra 14-kg0020QU Next Gen AI Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5x RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 10.7 mm Thickness which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Qualcomm Snapdragon X2 Plus |
| Graphics Card | Qualcomm Adreno GPU |
This Product will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.189999. Keep checking us for the latest price updates of this model.
The utility of this model is Everyday Use,Business,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home Single Language (64-bit). It comes with 4 cell 18918.918919 mAH battery and 65 W USB Type-C GaN Power Adapter. This model weighs 1.27 kg and measures 311.1 x 215.6 x 10.7 mm (height x width x thickness).
It comes with OLED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 HP OmniBook Ultra 14-kg0020QU Next Gen AI Laptop comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has 0.2 ms response time, UWVA, edge-to-edge glass, micro-edge, Corning Gorilla Glass 3, Low Blue Light, 300 nits, 100% DCI-P3.
The processor in this model is Qualcomm Snapdragon X2 Plus Along with this, HP OmniBook Ultra 14-kg0020QU Next Gen AI Laptop has Qualcomm Adreno GPU GPU.





It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5x RAM in HP OmniBook Ultra 14-kg0020QU Next Gen AI Laptop.
The connectivity options for this laptop are Qualcomm FastConnect 7800 Wi-Fi 7 (2x2) Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display type of this model?
A. It comes with OLED display.
Q. What is display resolution of this model?
A. HP OmniBook Ultra 14-kg0020QU Next Gen AI Laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Does HP OmniBook Ultra 14-kg0020QU Next Gen AI Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. Which operating system HP OmniBook Ultra 14-kg0020QU Next Gen AI Laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home Single Language (64-bit).
Q. Does HP OmniBook Ultra 14-kg0020QU Next Gen AI Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, HP OmniBook Ultra 14-kg0020QU Next Gen AI Laptop has 3 USB Type-C ports.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 162 PPI.
Q. What are dimensions of HP OmniBook Ultra 14-kg0020QU Next Gen AI Laptop?
A. The dimensions of this model are 311.1 x 215.6 x 10.7 mm.
Q. Which processor powers HP OmniBook Ultra 14-kg0020QU Next Gen AI Laptop?
A. The processor in HP OmniBook Ultra 14-kg0020QU Next Gen AI Laptop is Qualcomm Snapdragon X2 Plus.
Q. What is the battery size of this model?
A. HP OmniBook Ultra 14-kg0020QU Next Gen AI Laptop has 70 Wh.
Q. How much RAM HP OmniBook Ultra 14-kg0020QU Next Gen AI Laptop has?
A. It comes with LPDDR5x 16 GB RAM.
| Name | HP OmniBook Ultra 14-kg0020QU Next Gen AI Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Qualcomm Snapdragon X2 Plus,10 Cores,Qualcomm Adreno GPU |
| Memory | 16 GB LPDDR5x RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth |
| Input | 5 MP Camera,Backlit Keyboard,Quad speakers,Inbuilt Microphone,70 Wh mWh 4 Cell Battery |