HP OmniBook 7 AI 14-fr0789TU Laptop comes with price of Rs. 97990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 with Intel Arc 130T GPU Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is ~ 243 PPI Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 97990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Intel Arc 130T GPU |
HP OmniBook 7 AI 14-fr0789TU Laptop is currently available in stores like Croma and Amazon to purchase, with best price being Rs.97990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 97990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 103490/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This model comes with 4 cell battery. This model weighs 1.41 kg and measures 314 x 226.5 x 14.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with OLED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 HP OmniBook 7 AI 14-fr0789TU Laptop comes with resolution of 2880 x 1800 pixels and has display density of ~ 243 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has 0.2 ms Response Time, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100% DCI-P3.
The processor in HP OmniBook 7 AI 14-fr0789TU Laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 Along with this, HP OmniBook 7 AI 14-fr0789TU Laptop comes with Intel Arc 130T GPU GPU.



This laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Intel Wi-Fi 7 BE201 (2x2) Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM HP OmniBook 7 AI 14-fr0789TU Laptop has?
A. This model comes with 16 GB RAM.
Q. What is display size of HP OmniBook 7 AI 14-fr0789TU Laptop?
A. It has display size of 14 in.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with OLED display.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. HP OmniBook 7 AI 14-fr0789TU Laptop is powered by Intel Arc 130T GPU GPU.
Q. Which processor powers HP OmniBook 7 AI 14-fr0789TU Laptop?
A. The processor in HP OmniBook 7 AI 14-fr0789TU Laptop is Intel Core Ultra 5 Intel Core Ultra Series 2.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 2880 x 1800 pixels.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 314 x 226.5 x 14.9 mm.
Q. Does HP OmniBook 7 AI 14-fr0789TU Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is price of HP OmniBook 7 AI 14-fr0789TU Laptop?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.97990.
| Name | HP OmniBook 7 AI 14-fr0789TU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,2880 x 1800 pixels,~ 243 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 5,14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 14 Threads,18 MB Cache,Intel Arc 130T GPU |
| Memory | 16 GB,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,Thunderbolt,HDMI |
| Input | 5 MP Camera,Backlit Keyboard,Dual speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |