HP OmniBook 7 14-fs0789TU Laptop comes with price of Rs. 89990. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is Intel Core Series 2 Intel Core 5 with Intel GPU Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 89990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core 5 |
| Graphics Card | Intel GPU |
This Product is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.89990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 89990/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This model comes with 4 cell 17297.297297 mAH battery and 100 W USB Type-C. This laptop weighs 1.41 kg and measures 314 x 226.5 x 14.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
This model comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 This model comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has 300 nits, 62.5% sRGB.
It is powered by Intel Core Series 2 Intel Core 5 processor Along with this, It comes with Intel GPU GPU.



This model comes with 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This model has best price of Rs.89990.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What kind of display this model has?
A. HP OmniBook 7 14-fs0789TU Laptop comes with IPS display.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.41 kg.
Q. Which processor powers HP OmniBook 7 14-fs0789TU Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core 5 Intel Core Series 2 processor.
Q. What is display size of HP OmniBook 7 14-fs0789TU Laptop?
A. This model comes with display size of 14 in.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What is the battery size of this model?
A. This laptop has 64 Wh.
Q. What is display density of this laptop?
A. HP OmniBook 7 14-fs0789TU Laptop comes with ~ 162 PPI.
| Name | HP OmniBook 7 14-fs0789TU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core 5,Octa Core (4P + 4E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel GPU |
| Memory | 16 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,Thunderbolt,HDMI |
| Input | 5 MP Camera,Backlit Keyboard,Dual speakers,Inbuilt Microphone,64 Wh mWh 4 Cell Battery |